Rekonstrukce lázeňského domu Kriváň

Název: Rekonstrukce lázeňského domu Kriváň

Místo: Mariánské Lázně, Masarykova

Autor: Miloš Grigorij Parma, Jiří Danda, Daniel Čermák

Investor: Svaz českých a moravských výrobních a spotřebních družstev

Projekt, Realizace: 1999 – 2002

Rekonstrukce lázeňského domu Kriváň

Klientem, Svazem českých a moravských výrobních a spotřebních družstev ( SČMVSD ) jsme byli osloveni k provedení komplexního návrhu rehabilitace a přestavby bytového objektu pro hotelové využití. Objekt je součástí zástavby bloku ze začátku 20. století lokalizovaném nad hlavní mariánskolázeňskou kolonádou Maxima Gorkého navazující na náměstíčko se Zpívající fontánou.

Architektem bylo provedeno komplexní zaměření objektu a okolí, stavebně historické a stavebně technické průzkumy, včetně variantních návrhů na vnitřní uspořádání.  Z výše uvedeného pak vzešel konečný návrh jak technické rehabilitace, tak využití objektu. Po zjištění napadení stropů dřevokaznou houbou, bylo technicky přistoupeno k jejich komplexní sanaci. Objekt má jedno podzemní a pět nadzemních podlaží s podkrovím. V podzemní části byly navrženy prostory pro welness a technické zázemí. Ve zvýšeném  přízemí je pak lokalizován vstup s recepcí, zázemím personálu a pokoje s výhledem na kolonádu. V dalších patrech jsou pak situovány lázeňské pokoje se vším komfortem vybavení pětihvězdičkového hotelu. Převážná část ubytovacích kapacit má orientaci na lázeňskou kolonádu. V podkroví byla architektem navržena komplexní stravovací část hotelu. Z centrální prostorné jídelny je přes je přes návrh obloukovitě zastřešeného vikýře s terasou unikátní výhled na lázeňské centrum. Hotel je navržen s kapacitou 30 pokojů se 60 lůžky.

Architektonickovýtvarný systém vnějšího vzhledu objektu je v hlavní fasádě objektu do kolonády komplexní rekonstrukcí původního tvaru, původních fasádních štukatérských prvků a původního vzhledu okenních výplní. Tato fasáda je pak doplněna v podkroví otevřením centrálního vikýře s terasou, včetně návrhu loga objektu. Dvorní trakt je zateplen, s novými okenními výplněmi, provedením jednoduchých lisen fasády a návrhem nového hospodářského a technického vstupu do objektu.