Rekonstrukce, dostavba a nástavba objektu Senovážné náměstí

Název: Rekonstrukce, dostavba a nástavba objektu Senovážné náměstí

Místo: Praha 1, Senovážné náměstí

Autor: Miloš Grigorij Parma, Jiří Danda, Daniel Čermák, Michal Danda, Zoltán Burkuš, Maxmilián Schmidt

Investor: Body International Brokers a.s.

Průzkumy, Studie: 2005 – 2006

Rekonstrukce, dostavba a nástavba objektu Senovážné náměstí

Objekt se nachází na velmi atraktivním místě v centru Prahy na náměstí, které je součástí tzv. Zlatého kříže, tj. Václavské, Karlovo a Senovážné náměstí. Objekt je součástí západní fronty měšťanských domů z roku 1867 a nese rysy bohaté éry výstavby Prahy konce devatenáctého století. Objekt zdobí zachovalá  neoklasicistní fasáda s monumentálním vjezdem a bohatě zdobenými balkóny. Objekt je památkově chráněný.

Hlavní objekt s fasádou do Senovážného náměstí je konstrukční dvojtrakt s křídly do dvorního traktu, který má 4 nadzemní podlaží, využité podkroví a suterén. V přízemí a v suterénu jsou klenuté stropy. Vzhledem k tomu, že v posledních desetiletích zde nebyly provedeny žádné razantní rekonstrukce, je zde dochována množství původních řemeslných detailů. Tyto historické prvky jsou studií použity jako doplněk současné bytové a komerční architektury. Uliční dvojtrakt je při zachování hlavních dělících konstrukcí navržen pro komerční prostory s odpovídajícím zázemím. Objekty v dvorním traktu budou návrhem výrazně přestavěny. Nejvýraznějším zásahem bude nástavba objektu a křídel o 2-3 podlaží. Maximální uvolněné dispozice této nástavby spolu s možností prosklených  fasád a střešních teras dávají možnost velmi atraktivnímu a individuálnímu řešení obytných prostor. 

Parter – část přízemí do náměstí je jednoznačně předurčena k obchodnímu, variantně restauračnímu využití. Obě jednotky jsou propojeny novými schodišti s příslušnou částí suterénu.

Přízemí obou  bočních křídel je využito na parkování celkem 18 aut na systému 9 doppelpakerů. V místě vybouraného přízemního objektu bude vysázena zeleně včetně vzrostlého stromu.

V zadním křídle v přízemí, jsou symetricky umístěny dva vstupy. K zadnímu schodišti a do samostatné jednotky. Využití jako kancelář, atelier.

Typická patra zadního křídla obsahují vždy 9 bytů proměnné velikosti. Byty jsou přístupné po stávajících zrehabilitovaných schodištích a z rekonstruované pavlače. Podkroví, zde je navrženo 10 bytů s galeriemi a terasami. Každý byt má svoji terasu a velkou část bytu prosvětlenou francouzskými okny.