Rehabilitace kostela Starkoč

Název: Rehabilitace kostela Starkoč

Místo: obec Starkoč, Kutná Hora

Autor: Miloš Grigorij Parma

Investor: OÚ Starkoč, Spolek pro záchranu kostela ve Starkoči

Průzkumy, studie, projekt: 2007 – 2020

Rehabilitace kostela Starkoč

Obec Starkoč se nachází 5,5 km západně od Ronova nad Doubravou, 9 km severovýchodně od Čáslavi a 15 km od správního centra Kutná Hora.

Ve 14. a 15. století na místě Starkoče bylo vladycké sídlo. Kolem roku 1534 byl v majetku Sudů z Renče. Filiální KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE se připomíná jako farní od roku 1352. V 16. století zde byla fara utraktivistická, kolem roku 1650 obnovena fara katolická. Původně dřevěný kostel byl barokně přestavěn roku 1738 -1747, pravděpodobně K. I. Dientzenhoferem ve slohu copovém obyčejném. Ve věži je zvon o průměru 98 cm, výšky 76 cm, který byl ulit 1476 Ondřejem Ptáčkem ve zvonařské dílně v Kutné Hoře.

Cílem revitalizace kostela a jeho okolí je poskytování duchovní služby, zvonění denní včetně jiných významných akcí, konání svateb, pohřbů, koncertů, výstav a jiných dalších kulturních akcí obce. Jedná se komplexní revitalizaci stávajícího mystického prostoru pro účely současného využití.

Propojení středu obce – náves s nástupem do kostela , je návrh pěší cesty, KALVÁRIE ( KŘÍŽOVÁ CESTA ) do genia loci vrcholu homole, vklíněna základní myšlenka symbolizující ponížení, pokoru, zánik a vzkříšení lidstva. Tato skutečnost, tato myšlenka má své opodstatnění nejen v náboženské mytologii, ale hlavně i v současném světě, ve světě shonu a odosobnění, má výrazným způsobem přispět k obnově přímých mezilidských vztahů.

V pokračování návsi je vedena proti vrstevnicím 90 metrů dlouhá pěší Křížová cesta. Cesta je půdorysný oblouk, který se od křivky pozvolné, klidné, dostává v dramatickém závěru prudkým obloukem do nástupního prostoru kostela. Čtrnáct zastavení je lokalizováno na vnější hraně cesty, vždy na rovině pěšího zastavení. Jednotlivá zastavení jsou terénně vmodelována do hmoty homole kopce a navzájem pospojována terénním schodištěm. Znaky Křížové cesty jsou návrhem zobrazeny ve zkratce na šikmých elipsách vršků válcovitých mramorových pilónů, jako mosazné odlitky. Na jednotlivých zastaveních jsou kamenné lavičky určené k odpočinku a rozjímání.